Książka porusza głośny od pewnego czasu temat anoreksji. Skala problemu jest co raz większa, tym bardziej, że obecnie coraz młodsze dzieci zapadają na tę chorobę.

Czytając różne opinie i wypowiedzi na temat tej książki często spotykałam się z określeniem „mocna”, „szokująca”, „wstrząsająca”. Stety, niestety na mnie ona nie wywarła, aż takiego wrażenia.

Książka opisuje zmagania 13-letniej dziewczynki z anoreksją. Początkowo nie chce ona się przyznać do swoich problemów przed rodziną. Mając 155 cm wzrostu i ważąc 64 kg, uważa się za osobę strasznie grubą. Postanawia tylko troszkę schudnąć, aby nie być obiektem drwin i żartów w szkole. Początkowo pomaga jej w tym mama, przyrządzając dietetyczne posiłki i dbając, aby dostarczała organizmowi wszelkich niezbędnych składników. Jednak szybko kontrolę nad psychiką dziewczynki przejmuje „Małpa”. Wewnętrzny głos, którego Jessica się wytrwale słucha. To on zmusza ją ciągle do bardzo intensywnych ćwiczeń i ciągłego ograniczania spożywanych kalorii. Z czasem nie ma już nawet siły jeść… Trafia wtedy do szpitala na „leczenie”. Najpierw na pobyt dzienny, ale gdy on nie przynosi rezultatu w postaci zdobywanych kg zostaje przyjęta na odział na pobyt stały. Spotyka się tam z różnymi przypadkami od anoreksji poprzez samookaleczanie się, a panująca wśród personelu znieczulica, obojętność i chłód wobec tych dzieci są bardzo mocno wyczuwalne i z pewnością nie sprzyjają powrotowi do zdrowia fizycznego jaki i psychicznego. To właśnie zachowania personelu i zmiany jakie dokonują się w szpitalu powodują, że dziewczynka pragnie uwolnić się z więzienia, jakim on dla niej jest i „zerwać” z „Małpą” i podjąć próbę powrotu do normalnego życia. Z pomocą przychodzi jej mama, a dokładnie miłość do niej i przemiła terapeutka.

Zaskoczyła mnie nota od autora, gdzie jest informacja, że książka jest historią fikcyjną, choć inspirowaną osobistymi przeżyciami i doświadczeniami autorki, ponieważ czyta się ją jakby była złożona z osobistych zapisków bohaterki (autorki), a nie czymś wymyślonym.

 

“Chuda” – Judith Fathallah

Wydawnictwo Znak

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o